schemat podnośnika windy

Stosowanie windy dla niepełnosprawnych

 

Nowoczesne rozwiązania budowlane pozwalają w dużym stopniu na dostosowanie nie tylko nowo budowanych obiektów budowlanych pod potrzeby osób niepełnosprawnych, ale również bez kosztownej przebudowy umożliwiają dostosowanie starego budynku z klatkami schodowymi pod potrzeby osób na wózkach dla niepełnosprawnych.

Stare budownictwo i problem poruszania się osób niepełnosprawnych po obiekcie

Prawo budowlane które obowiązuje współcześnie jest zdecydowanie bardziej wymagające wobec inwestorów budowlanych chcących oddawać obiekty użyteczności publicznej. Wchodzą tu w grę nie tylko przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego czy zasad ekologicznego wykorzystywana energii (w tym energia grzewcza – certyfikaty energetyczne). Wiele uwagi przepisy prawa poświęcają wymaganiom dotyczącym dostosowania obiektów pod potrzeby osób niepełnosprawnych. W obiektach budowlanych publicznych, oraz mieszkaniowych i administracyjno-biurowych o znacznych wysokości – przekraczających 5 kondygnacji, wymagane jest stosowanie wind osobowych umożliwiających bezpieczne i swobodne korzystanie z niej przez wszystkich użytkowników budynku.

przycisk przywoławczy windy

Windy w budynkach mieszkalnych

Wymagania dotyczące stosowania wind w budynkach mieszkalnych wysokościowych istniały od kilku dekad. Wraz z popularyzacją wieżowców mieszkalnych w latach 70 znaczna liczba budynków została wyposażona w windy osobowe. Ich produkcja i jakość oraz zawodność pozostawiają wiele do życzenia, co wpływa również na duże zainteresowanie administratorów obiektów mieszkalnych wybudowanych w latach 70 na duże zainteresowanie wymianą maszyn i kabin wind. Koszta tych urządzeń zawsze wiążą się z wysokością budynku oraz ilości obsługiwanych tym samym kondygnacji.

Windy w niskich budynkach

O ile w przypadku wysokościowców kwestia obowiązku zapewnienia czynnej windy w bloku czy innego typu budynku jest jasna , o tyle windy w niskich budynkach nie zawsze muszą być stosowane. W ramach obowiązujących przepisów do zapewnienia odpowiednich warunków transportowych w niskich budynkach na potrzeby niepełnosprawnych można wykorzystać odpowiednie urządzenia schodowe – platformy i podnośniki specjalistyczne pracujące w obrębie klatki schodowej budynku. Koszty zakupu urządzeń tego typu mogą być dofinansowane z funduszy PFRON, a ich montowanie jest wskazane w przypadku obiektów typu szpitale, ośrodki zdrowia, urzędy czy ośrodki pomocy społecznej, gdzie osoby poruszające się na wózkach mają mieć szczególnie ułatwiony dostęp do budynku.

Zobacz więcej: Windydlaniepelnosprawnych.com.pl

Starostwo Powiatowe w Bochni

Inżynier budownictwa – modernizacja wind